Aktualności

2007-10-03

Wiele przypadków nadciśnienia wynika z nadwagi

U połowy ważących nieco zbyt dużo mężczyzn i kobiet nadciśnienie może wynikać właśnie z nadwagi – poinformowano podczas 61. dorocznej konferencji American Heart Association.
Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mm słupa rtęci, zaś skurczowe jest wyższe od 90. Nadciśnienie sprzyja między innymi udarom, zawałom i chorobom nerek.
 Z badań przeprowadzonych przez włoskich naukowców z uniwersytetu w Pawii wynika, że u mniej więcej 50 procent dorosłych z nadwagą oraz nadciśnieniem (w wieku od 29 do 65 lat) niskokaloryczna dieta doprowadziła w ciągu sześciu miesięcy do obniżenia zarówno masy ciała, jak i ciśnienia tętniczego krwi przeciętnie o 5 procent.
Badana grupa obejmowała 210 mężczyzn i kobiet z ciśnieniem skurczowym wyższym od 140, ale niższym od 159, zaś rozkurczowym – wyższym od 90, ale niższym od 99. Indeks masy ciała (BMI) badanych wynosił od 25 do 29,9.
Naukowcy zastrzegają, że korzystny efekt można zaobserwować u osób z nadwagą, natomiast w przypadku otyłych odchudzanie nie działa na nadciśnienie. Z nadwagą mamy do czynienia, gdy indeks masy ciała przekracza 25, z otyłością – gdy przekracza 30. Indeks masy ciała oblicza się, dzieląc wyrażoną w kilogramach masę ciała przez podniesiony do kwadratu wzrost wyrażony w metrach.

PAP

Witryna ma charakter edukacyjny, a nie konsultacyjny! Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym serwisie zostały
podane właściwie, jednakże ostateczne decyzje dotyczące stosowania terapii stanowią wyłączną domenę i odpowiedzialność lekarza. Zarówno
autorzy, jak i wydawcy serwisu nie ponoszą konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zamieszczonych na tych stronach.